COVID-19 İLE GEÇEN BİR YILA DÖNÜP BAKMAK

Dünyanın küresel bir pandemiye hazırlıksız yakalanmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtiğine inanmak zor. Milyonlarca insan COVID-19 nedeniyle yas tutuyor: aile üyeleri, arkadaşlar ve ölen meslektaşlar; kaybedilen işletmeler ve işler; boşalan tasarruf hesapları. Neredeyse herkes, iptal edilen düğünler, mezuniyetler ve aile etkinlikleri ya da akrabalarını ziyaret edememe, hatta arkadaşlarına sarılamama gibi bir tür kayıp yaşamıştır.

Geçtiğimiz bu yılın en kötü kısımlarını kabul etmek zor ve fakat gerekli. Ancak, işlerin bir önceki yıla göre değişimindeki olumlu yanları görmek de önemli.

Video Konferansın Harikaları

Geçen yıl, dünyanın büyük bir kısmının iş yapma biçiminde bir dönüm noktasıydı. İlk başta başka seçeneğimiz yoktu—işletmeler kapatıldı, insanlar evde karantinaya alındı ​​ve kimse bir yere gidemiyordu, bu yüzden çevrimiçi toplantıya daha fazla aşina olmamız gerekiyordu. Teknoloji zaten oradaydı; sadece deneyip görmemiz gerekiyordu!

Bugün bir valiz hazırlayıp uçağa binmek yerine oturup Zoom aramasına katılabilmeyi seviyorum. Alt kata inmek, işe gidip gelmek için harika bir yol! Sandalyemden kalkmadan aynı anda yüzlerce insanla konuşabiliyorum. Ne zaman isteseler, katılımcılarla sohbet etmek için eğitim oturumlarına katılmaya hazırım. Benimle tanışmak isteyen bir müşteri varsa, CEO veya tüm lider ekibiyle bir toplantıya katılabilirim. Geçen hafta İngiltere’de bir satış elemanı ve İrlanda’da bir müşteri ile toplantıdaydım. Ertesi gün hem İtalya’da hem de Güney Afrika’da birer kişiyle birlikteydim! Artık çok daha verimli bir şekilde her yere yetişebiliyorum. Bu sayede satış ekibimize yardımcı oluyor, müşterilerimize ve öğrencilerimize hizmet ediyor ve ev ofisimin (home ofisimin) ötesine seyahat etmem gerekmiyor. Bu herkes için bir kazanç.

Şirketimizdeki pek çok insan artık uzaktan çalıştığı için, ekiplerimiz daha sık toplanabiliyor çünkü herkesi sanal (uzaktan canlı) olarak bir araya getirmek çok daha kolay. Bizimle çalışan ve hiç tanışma fırsatı bulamadığım insanları görüyorum ve tanışıyorum—ve onlar da birbirlerini daha iyi tanıyorlar.

Elbette, bu mucizevi teknolojiyle bile ölçülü olmak gerekiyor. Aylar geçtikçe, insanların arka arkaya görüntülü toplantılarla yorulduğu “ZOOM yorgunluğu” hakkında daha fazla şey duyuyoruz. Toplantıları 60 değil 45 dakika olarak planlama çözümünü seviyorum, böylece art arda toplantı/oturum açmıyorsunuz. Bu yaklaşımı küçük aralarla birleştirirseniz, Zoom yorgunluğuyla mücadelede uzun bir yol kat edilebilir.

Henüz mükemmel bir bilim olmasa bile, video konferans şu anda birçok kuruluş için en iyi yol gibi görünüyor ve bunun yakın zamanda değişeceğini de sanmıyorum.

Sanal Bir Dakika Yöneticisi

Müşteriler ve ekiplerle buluşmanızı sağlayan aynı teknoloji, bağlı çalışanlarınızı yönetmek için de kullanılabilir. Bu, özellikle bir ofiste değilseniz ve 1970’lerde Hewlett-Packard Company tarafından başlatılan bir teknik olan “Management By Wandering Around” (Etrafta Dolaşarak Yönetim) uygulayabiliyorsanız yararlıdır. Spencer Johnson ve ben 1981’de The One Minute Manager® (Bir Dakika Yöneticisi’ni) yazdığımızda, bu uygulamayı başkarakterimizin yönetim alışkanlıklarından biri haline getirdik, ancak ifadeyi hiç kullanmamıştık. Orijinal kitabımızda Bir Dakika Yöneticisi, çalışanlarından “hiçbir zaman çok uzak gibi değildi”. Böylece davranışlarını birebir gözlemledi ve onları işlerini doğru yaparken yakaladı. Yöneticilerin artık her zaman çalışanları ile aynı yerde olmadıkları gerçeğini kabul ederek 2015 yılında The New One Minute Manager® başlıklı güncellenmiş baskıyı yazdık ve tabi artık COVID-19’un ortaya çıkışından bu yana uzaktan çalışmak daha yaygın hale geldi.

Öyleyse, Management By Wandering Around’un sanal eşdeğeri nedir? Bir yönetici olarak, her ikinizin de beklentileri netleştirmesi için bağlı çalışanınızla Bir Dakikalık Hedefler belirlediğinizden emin olun. Bu hedeflerle ilgili veriler ve performans hakkında bilgi sahibi olun ve onlarla düzenli olarak sanal (uzaktan canlı) bire bir toplantılar planlayın. Bağlı çalışanınız bir şeyi doğru yaptığında, kişiyi arayın veya Bir Dakikalık Takdir vermek için hızlı bir Zoom toplantısı planlayın. Yanlış yönde hareket ettiğini fark ederseniz, aynı yöntemi kullanarak kişiyle iletişim kurun ve Bir Dakikalık Yeniden Yönlendirme ile yoluna geri dönmelerine yardımcı olun.

Ev Yaşamında COVID-19’un İyi Yönleri

Bunu yazdığım sırada, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülke, insanları mümkün olan en kısa sürede aşılama konusunda hızla ilerliyor. Eşim Margie ve ben aşılarımızı da yaptırdığımız için rahatladık. Ofislerimizi meslektaşlarımıza bir kez daha açabileceğimiz, arkadaşlarımız ve ailemizin bizi evimizde ziyaret etmesini sağlayabileceğimiz ve (şahsen benim en çok özlediğim şey olan) insanlara sarılabileceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Diğerleri gibi biz de güvende kalmak için hayatımızın bazı keyifli bölümlerinden vazgeçmek zorunda kaldık. Yine de çevremizdeki basit zevkleri takdir ediyoruz. İşte bazı örnekler:

Evcil hayvanlarla bağ kurmak. Margie ve ben fark ettik ki; küçük köpeğimiz Joy’un en mutlu göründüğü zamanlar bizim seyahat etmediğimiz dönemler. Onunla evde olmamıza bayılıyor. Joy’un bir yıldan fazla süredir mest olduğunu tahmin edebilirsiniz. Aynı zamanda o tam bir şaklaban ve ne zaman üzülsek bizi her zaman neşelendirebilir. Bir köpek aşığıysanız, köpeklerin ne kadar tedavi edici olabileceğini bilirsiniz. Geçen yıl insanlar karantinanın bir süre daha devam edeceğini fark ettiğinde, ülkenin dört bir yanındaki barınaklardan dostlarımızı sahiplenme dalgası yaşandı. O kadar çok insan evcil hayvan sahipleniyordu ki, birçok barınak boşaldı—tüm boş kafesleri gösteren haberleri hatırlıyorum. Gerçekten de çok güzel bir manzaraydı.

Film izlemek. Eski filmleri izlerken çok eğleniyorduk—daha önce birkaç kez seyrettiğimiz bazı favoriler ve arkadaşlarımızın tavsiye ettiği bazı yeni filmler. Filmler iyi ya da kötü olsun, birlikte vakit geçirmek için gerçekten de keyifli bir yol.

Sosyal mesafeli, açık hava toplantılarının tadını çıkarmak. Geçen yaz mahallemizde sosyal mesafeli bir “mahalle partisi” düzenledik. Hepimiz kendi sandalyelerimizi, yiyeceklerimizi ve içeceklerimizi getirdik. Maskelerimizi taktık, birbirimizden en az yaklaşık iki metre uzakta oturduk ve ilginç sohbetler yaptık. Uzakta ve maskeli olsa da komşularımızı görmek ve hatta birkaç yeni insanla tanışmak harikaydı. Bahar geldiğine göre bunu tekrar yapmayı iple çekiyoruz.

Açık havadaki faaliyetleri takdir etmek. Margie ve ben daha sık dışarı çıkıyoruz—köpeğimiz Joy ile yürüyor ya da neredeyse her hafta yerel sahamızda golf oynuyoruz. Sizi evden çıkarabilecek ve temiz hava almanızı sağlayacak her şey, iyi bir şeydir. Yürüyüşe çıkmak iyi bir zihinsel ve fiziksel tedavidir ve hiçbir maliyeti de yoktur.

Nezaket ve Minnettarlık Göstermek

Salgın bitmedi ve bitene kadar hepimizin sabırlı olması gerekecek. Başa çıkmanın bir yolu, (kolay bir iş olmasa da) bu zorlu yıldan çıkarabileceğimiz iyi sonuçlara odaklanmaktır. Yazar ve filozof Eric Hoffer’ın yazdığı gibi: “Ustalaşması en zor aritmetik, şükranlarımızı saymamızı sağlayandır.”

Bu arada karşılaştığımız herkese nazik davranalım. Geçen yıl neler yaşadıklarını veya şu anda neler yaşadıklarını bilmiyoruz. Sevdiğimiz insanlara güzel düşünceler ve dualar göndermeye devam edelim. Büyük kayıplar veya hastalıklar geçirmiş ve hala acı çekenlere yardım etmeye devam edelim. Hayatımızdaki nimetler için minnettar olmayı da unutmayalım.

Ken Blanchard

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir