Takımınız için Cazip ve Sağlam bir Vizyon Yaratın

Her zaman geçerliliğini koruyan bir gerçek var. İyi liderlik, vizyon ile başlar. Niçin? Çünkü liderlik bir yere gitmek ile ilgilidir. Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, liderliğinizin bir anlamı yoktur. İyi liderler bunu bilir ve başkalarını ortak bir vizyon etrafında toplarlar.  

Cazip ve sağlam bir vizyon, takımınızın ve sizin odaklanmanıza, enerjinizi korumanıza ve hedeflenen sonuçları elde etmeniz yardım eder. Vizyonunuz, anlaşmazlıklar olsa bile herkesi bir arada tutar.

Bir kurumun Vizyonu Yokken Bir Takım veya Departman bir Vizyon Yaratabilir mi?

Evet! Vizyon herhangi bir yerde başlayabilir. Tüm kurumu beklemenize gerek yoktur.

Takımınızın Vizyonunu Yaratmak

Cazip ve sağlam bir vizyonun üç yönü vardır: amacınız, gelecek için çizdiğiniz resim, değerleriniz. Takım lideriyseniz, bu üç unsuru tanımlayıp oluşturmak için takımınızla birlikte çalışın ve onlara bir takım vizyonu yaratmalarında yardım edin.  

Amaç.  Başlangıç için “Takımımızın varoluş sebebi nedir?” diye sorun. Takım amacınız bu soruyu cevaplayacaktır.

Takım amacınızı yazarken, sadece rollerinizi ve aktivitelerinizi açıklamakla yetinmeyin. Örneğin, otomobil sektöründeyseniz, “Takımımız araba satmak için var.” Demeyin.  Bu vizyon pek de ilham verici değildir. Tesla’dan ipucu alın. Amacı sadece araba satmak değil; “Dünya’nın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmak.” Bu kelimelerin heyecan ve bağlılığı nasıl artırdığını fark ettiniz mi? İlham veren bir amaç, işi anlamlı ve eğlenceli yapar. Üstelik işler zorlaştığında kimsenin yoldan ayrılmamasına yardım eder.

Gelecek resmi. Takımınızın geleceğe ilişkin resmi nedir? Bugün gerçek olmayıp da gelecekte gerçekleşmesini istediğiniz ne var? Çabalarınızın sonuçlarını hayal edin.

Takımınızın geleceğe ilişkin çizdiği resim, gözlerinizi kapadığınızda gerçekten görebildiğiniz bir şey olmalıdır. Geleceği, “Harika olacak,” gibi muğlak ifadeler ile tanımlamayın.  İmgeyi zihninizde canlandırmanıza yol açacak net kelimeler kullanın. Walt Disney’in tema parkları için gelecek resmi, “İçeri girerken yüzlerinde olan gülümsemenin parktan ayrılırken de olmasını sağlamak.”

Siz ve takımınız gelecek resmi üzerinde çalışırken, pozitif olmasına dikkat edin. Yaratmak istediğinize odaklanın, kaçındığınız veya kurtulmak istediğiniz bir şeye değil.

Son olarak, hayal ettiğiniz geleceğe ulaşmak için süreci  anlatırken,  çıkmaza girmeyin. Sadece nihai sonuca odaklanın.

Değerler. Değerler, belli özelliklerin arandığına dair derinden duyulan inançlardır.  Takımınız için nelerin doğru veya temelde önemli olduğunu tanımlar. Kararlar ve eylemler için bir rehber sunar.

Takımınız, iş yaparken hangi temel değerlere göre hareket ediyor? Üzerinde düşünebileceğiniz örnek bazı değerler: doğruluk, bilgi/uzmanlık, hesap verebilirlik, başarı, ilişkiler, nezaket, espri, yaratıcılık, inovasyon, güvenirlik, başkalarına hizmet. Daha pek çok değer mevcut.

Takımınızın değerlerini belirlemek için “Her gün hangi davranışları sergileyeceğiz, nasıl davranacağız?” sorusunu sorun ve değerlere göre yaşamanın neye benzediğini gösteren davranışları betimleyin.

Çok fazla değer seçmeyin. En fazla altı değere odaklanın. Bununla birlikte değerlerinizin etkili olması için sıralı olması gerekir. Niçin? Çünkü hayat, değerlerin çatışması ile ilgilidir. Çatışma olduğunda, insanlar en önemli değerin ne olduğunu bilmek ister.

Takımınız ortak değerlere karar verdiğinde, takım lideri olarak değerlerinizi davranışlarınıza yansıtmak ve takım üyelerinizin de aynısını yapmalarını istemek için top sizdedir.  

Yatırıma Değer

Ortak bir değere sahip takımlar, uyum içinde çalışırlar ve pozitif enerji yaratırlar. Bu da muhteşem sonuçlar doğurur. Başkalarının fark ettiği, imrendiği ve özendiği takımlardır. Takımınızın bir vizyonu yoksa, yaratmak için zaman ayırın. Bu pişman olmayacağınız bir yatırımdır.

Ken Blanchard

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir