Bu Soruya Verdiğiniz Yanıt, Bir Lider Olarak Başarınızı Ortaya Koyar

Bir liderin performansını yargılamak zor olabilir. Bir kişinin “başarılı lider” anlayışı, bir başkasının bu konudaki anlayışının tam zıttı olabilir.  Bırakın ortak bir liderlik tanımı üzerinde anlaşmaya varmayı, başarının tanımı üzerinde anlaşmak bile zordur.  

Bir liderin başarısını, gelir hedefine ulaşmasına mı bağlarsınız? Yoksa müşterilerinizden aldığınız memnuniyet puanlarına mı? Peki ya çalışan bağlılığı istatistikleri? Sizin temel başarı ölçünüd nedir? Bir liderin etkinliğini ölçen çok yöntem var ancak bunların çoğu geçmişe dönük veriye dayanıyor. Liderinizin şu andaki başarısına nasıl karar verirsiniz?

Kendi liderliğinize herhangi bir zamanda çekidüzen vermenize yardım edecek bir soru önereyim:

Hayatlarına olan etkim sonucu çalışanlarım daha iyi durumda mı?

En temel düzeyde, liderlik bir etkileme sürecidir. Bir lider, takım üyelerinin tutum ve davranışlarını etkilemekle yükümlüdür. Ortam, kurum veya amaç fark etmeksizin bir liderin etkisi takım üyeleri tarafından olumlu veya olumsuz şekilde hissedilir.  

Liderlik etkinliğinde önemli olan bu alanlarda siz ne kadar etkilisiniz?

Takım Çalışması ve İş Birliği—Liderliğiniz sonucu, takım üyeleriniz iş birliği içinde ortak bir hedefi gerçekleştirmek üzere birlikte çalışabiliyorlar mı, yoksa takım arkadaşlarının başarılarına zarar verecek ölçüde rekabet mi ediyorlar veya daha kötüsü birbirlerinin kuyusunu mu kazıyorlar?

İnovasyon ve Yaratıcılık—Olumlu etki yaratan liderler hem güven kültürü hem de psikolojik açıdan emniyette hissedilen bir kültür yaratırlar. Güvende hissettikleri için takım üyelerinin risk almaktan, yeni bir şey denemekten ve problemleri çözmek üzere en doğru kararları almaktan çekinmeyeceği, bir ortam yaratırlar. Olumsuz etki yaratan liderler ise, korku ve sindirme ile yönetirler. İnsanları çizginin dışına çıktı diye veya akıllarını kullandılar diye cezalandırırlar.

Sürdürülebilir Performans ve Sonuçlar—Burada insanları olumlu etkilemek ile ilgili söylediklerimin bir demet duygusal saçmalık olduğunu düşünmeyesiniz diye şimdi sonuçlardan bahsedelim. Neticede, liderler, takımlarının spesifik sonuçlara ulaşmasına yardım etme amacındadır. Genel görüşün aksine, sonuçlara önem vermek ve insanlara önem vermek birbirleri pahasına gerçekleşmez. Kötü herhangi bir lider kısa vadeli sonuçlar elde edebilir. Ancak, performansı ve sonuçları uzun vadede sürdürebilecek olanlar, iyi liderlerdir. Liderlik etkiniz, istikrarsız, saman alevi gibi bir başarı mı getiriyor yoksa kalıcı başarı ve büyüme mi?

Çalışan Büyümesi ve Gelişimi—Takımınızdaki çalışan yaşam döngüsünü değerlendirmek, etkinizi ölçmenin aydınlatıcı bir yoludur. Çalışan devrinizin yüksek olması, moral problemlerinin veya çalışan şikayetlerinin varlığı size bir şey anlatır. Pek de iyi olmayan bir şey… Öte yandan, takım üyelerinin yeni başarılar edindikleri, performanslarını artırdıkları, büyük ve daha iyi fırsatlar için ilerlemesi bambaşka  bir şey anlatır. İyi bir şey… Bir lider olarak etkiniz hakkındaki en iyi yorum, eski bir çalışanınızın sizin hakkınızda söylediğidir. Sizin liderliğiniz hakkında, ne anlatıyor?

Hayatlarına olan etkim sonucu çalışanlarım daha iyi durumda mı? Vurucu bir soru değil mi? Ancak bu aynı zamanda sizin liderlik kalitenizi ölçmeniz için de mükemmel bir soru. Bu soruya siz nasıl yanıt verirsiniz?

Yazar hakkında

Randy Conley, The Ken Blanchar Companies’de Başkan Yardımcısı ve Güven Uygulama Lideri’dir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir