Bir Dakika Yöneticisinin 3 Becerisi: Yeni İşyeri Gerçekliği için Klasik Beceriler

Spencer Johnson ve ben 1982’de The One Minute Manager® (Bir Dakika Yöneticisi) kitabını iş yerinin dramatik bir şekilde değiştiğini bildiğimiz için yazmıştık. Orijinal kitap çıktığında, yukarıdan aşağıya akan bir yönetim şekli mevcuttu. Bir Dakika Yöneticisi hedefleri belirliyor ve bunları çalışanlarına bir direktif listesi olarak veriyordu. Kimi takdir edeceğine ve kimi uyaracağına karar veriyordu.  

2015’de The New One Minute Manager® (Yeni Bir Dakika Yöneticisi)’ni yayınladık. Üç sırrı günümüze uyarladık: Bir Dakika Hedefleri, Bir Dakika Takdirleri ve Bir Dakika Yeniden Yönlendirmeleri. Bir Dakika Yönetici emir- kontrol liderliğin artık işe yaramadığını fark ediyordu. Onun yerine yöneticinin ve çalışanın ortaklık kurduğu omuz omuza liderliğin daha etkin olduğunu görüyordu.  

Günümüzde İş Yeri ve Üç Sır

Hepimiz biliyoruz ki 2020’de iş dünyası Covid-19 nedeniyle büyük bir evrim geçirdi. Kurumlar ve tüm sektörler, ilerleyebilmek ve hatta hayatta kalabilmek için iş yapış biçimlerini hiç olmadığı kadar değiştirmek zorunda kaldılar. Yöneticiler, çalışanlarına, bir yıl öncesinden bile bambaşka bir ortamda etkin bir biçimde liderlik yapmaya nasıl devam edecek? Şimdi aşina olduğumuz bu üç sırra tekrar bakalım ve bugün tamamıyla değişmiş olan iş hayatına nasıl uygulanabileceğini inceleyelim.

Bir Dakika Hedefleri. İç gücümüz; git gide daha çok farklı işlere bölünüyor, çalışanlarımız farklı lokasyonlarda çalışıyor. Hatta birbirinden ayrı düşmüş durumdalar. Tam da böyle bir ortamda, iş birliği ve takım çalışması her zamankinden daha önemli.  Video konferanslar, telefon aramaları bu görüşmeleri yapmakta işe yarıyor. Artık geleneksel yüz yüze toplantıları, öğle yemekleri veya koridorda ayaküstü konuşmalarla hareket etmiyoruz. Yine de yöneticilerin İlk Beceri—Bir Dakika Hedefleri için çalışanlarıyla omuz omuza çalışması gerekiyor. Sorumluluklar konusunda herkesin net olması açısından en iyi yol bu. Öncelikle, yönetici ve takım üyesi en önemli hedefler üzerinde anlaşır. Beklentileri açıkça belirlemek ve iyi yapılmış bir işin neye benzediğini kişinin bildiğinden emin olmak, yöneticinin işidir.  Sonra iki taraf düzenli aralıklarla ilerleme üzerinde görüşürler. Yapılanları izlerler. Böylece yapılanlar ile hedefleri örtüşüyor mu, tespit ederler.

Bir Dakika Takdirleri. Yöneticiler ve çalışanlar, fiziksel olarak yakın olsun olmasınlar, çalışanları doğru bir şey yaparken yakalamanın ve anında takdir etmenin önemini hatırlamak, yöneticinin işidir. Bu İkinci Sır, bir liderin çalışanlarını cesaretlendirmek ve motive etmek için kullanabileceği en güçlü araçlardan biri olmaya devam etmektedir. Doğru bir şey yaparken yakaladığınız an kişiyi takdir edin. İnsanların ne yaptığını bilmesini sağlayın. Spesifik olun. Yaptıklarından dolayı ne kadar iyi hissettiğinizi söyleyin. Sonra, yaptıklarından dolayı kendilerini iyi hissetmelerine fırsat vermek için bir saniye durun. Aynısını yapmaya devam etmeleri için onları teşvik edin, onlara güveninizi ifade edin ve başarılarını destekleyin.  

Bir Dakika Yeniden Yönlendirmeleri. Spencer ve ben bu Üçüncü Sırrı güncelledik çünkü insanlar sürekli öğrenmeye devam etmektedir. Eski adı Bir Dakika Uyarılarıydı. Öğrenen birini uyarmanın veya cezalandırmanın bir yardımı yoktur. Dolayısıyla, biri önemli bir hata yaptığında ya da sadece yoldan saptığında, ona Bir Dakika Yeniden Yönlendirmesi sağlamalısınız. Kişinin hedefi açıksa, hatayı yapar yapmaz onu uyarın. Gördüklerinizi doğrulayın ve hatayı birlikte gözden geçirin. Spesifik olun. Hata ve sonuçlar üzerindeki potansiyel etkisi hakkında nasıl hissettiğinizi açıklayın. Sonra kişinin yaptıkları konusunda düşünmesi için bir saniye durun. Daha iyisini yapabileceğine inandığınızı ve onun hakkında iyi düşündüğünüzü bilsin. Onlara güvendiğinizi ve başarılarını desteklediğinizi ifade edin. Yeniden yönlendirme bittiğinde konuyu kapatın, uzatmayın.

2021’de bu üç alanda nasıl gidiyorsunuz? Çalışanlarınızla hedefleri hakkında konuştunuz mu? Evden veya uzaktan çalışırken insanları doğru bir şey yaparken yakalamanın farklı yollarını bulabilir misiniz? Bir Dakika Takdirleri ve Bir Dakika Yeniden Yönlendirmeleri sanal olarak etkili bir şekilde yapmak için fikirleriniz var mı?

Bir Dakika Yöneticisinin Üç Sırrı her zaman olduğu gibi geçerli. Yöneticilere, ilişki kurarken ve hem kişisel hem profesyonel hedeflerini gerçekleştirirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sunuyor. Üç Sır, bugün bile günümüzün değişen dünyasında ufak tefek bir değişiklikle hizmetinizde.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir