Liderlik Bakış Açınızı Belirleyin

Liderler robot değildir; değerleri, deneyimleri sonucu şekillenen dünya görüşleri olan insandırlar. Bu değerler ve deneyimler, en iyi liderlerde kişisel bir liderlik felsefesinin oluşmasına neden olur. Biz buna liderlik bakış açısı diyoruz.

Profesör Noel Tichy’nin araştırmaları en etkili liderlerin açık, öğretilebilir bakış açısı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca bu araştırmalara göre en etkili liderler, bakış açılarını, özellikle de birlikte çalıştıkları insanlara öğretmeye istekliler.  İşte bu nedenle, eşim Dr. Marjorie Blanchard ve ben San Diego Üniversitesi’nde Liderlik Bakış Açısı eğitimini vermeye başladık.

Liderlik bakış açısı nedir?  Biz onu bir liderin dünya ile paylaşmak istediği temel mesaj olarak tanımladık. Liderlik bakış açısı sizin yolculuğunuzu, değerlerinizi hedeflerinizi ve başkalarından beklentilerinizi yansıtır.

Düşünerek Başlayın

Bir liderseniz, düşünmek için zaman ayırın ve liderlik bakış açınızı yazın. Bu düşünme, özgün liderliğinizi bulmanıza yardım edecek. Harward Business School profesörü ve çok satan kitapların yazarı Bill George buna Gerçek Kuzeyiniz (kutup yıldızınız) diyor.

Liderlik bakış açınız size bir pusula gibi rehberlik edecek ve değerleriniz ile adımlarınızın uyumlu olmasını sağlayacak.

Liderlik bakış açınızı belirlemek üzere üç şeyi yapmak için zaman ayırın:

  1. Liderlik bakış açınızı şekillendiren ve etkileyen önemli kişileri ve insanları belirleyin. Size kim mentorluk yaptı? Kim öğretti? Bu kişilerin nesine hayranlık duydunuz veya duymadınız? Onlardan neler öğrendiniz? Hayatınızdaki dönüm noktaları nelerdi? Bu deneyimlerden neler öğrendiniz?
  2. Liderlik değerlerinizi açıklayın. Güçlü inançlarınız neler? Değerlerinizin listesini çıkarın—gerçek, öğrenme, yaratıcılık, başarı, sadakat, vb. Sonra da en önemli beş değeri belirleyin.
  3. Kendiniz ve başkaları için beklentilerinizi paylaşın. Bu beklentiler, sizi ve değerlerinizi etkileyen insanlardan ve kilit olaylardan doğal bir şekilde süzülmelidir. Beklentileriniz, liderlik bakış açınızın özüdür. Sizden ne bekleyebilecekleri konusunda insanları bilgilendirmek, iyi liderliğin bir ortaklık olduğu anlayışını vurgular. Ayrıca onlardan ne beklediğinizi bilirlerse, akıllarında sizin liderliğinizde nasıl başarılı olabileceklerine ilişkin bir resim oluşur.  

Liderlik bakış açınızı geliştirmek, sizi liderlik mirasınız ve bir lider olarak nasıl hatırlanmak istediğiniz hakkında derinlemesine düşünmeye davet eder. Bir lider olarak kendinizi açıklar ve insanların sizin liderliğinizde nasıl bir şey deneyimlemesini istediğinizi anlatırsınız. Böylece daha güçlü bağ kurabilir ve etkili olabilirsiniz.

Dünya’nın, bakış açısı olan liderlere ihtiyacı var. Öyle ki bu bakış açıları ilham vermeli ve insanları yukarı çekmeli. Hayalimiz, herkesin bir gün liderlikte çıtayı yükselten liderler ile çalışmasıdır. Kendine hizmet eden liderler tarihe karışacak ve başkalarına hizmet eden liderler, istisna değil, başta olacak.

Ken Blanchard

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir