Ken Blanchard-Bir Öğretmenin Felsefesi ve İş Yerine Uygulaması…

Blanchard, zamanın sınamasından geçen ve sonraki nesile aktarılan üç temel ilkeye işaret ediyor.

İlki: “İyi bir performans açık hedeflerle başlar.” İkincisi: “İnsanları iyi bir şey yakarken yakalayın” Üçüncüsü: “İnsanlara iyi iş çıkarmalarında( ‘A’ almaları için) yardım edin.”

Bu felsefe, öğretim görevlisi olarak çalıştığı ve fakülte mensuplarıyla problem yaşadığı ilk günlerden bu yana izlediği bir felsefedir.

“Ülkedeki en iyi fakülte kurulları tarafından sorgulandım” diyor ve ekliyor, “Bunun tek nedeni öğrencilere final sorularını sınıfın ilk günü vermemdir.”

Ken, öğrencileri normal bir dağılım eğrisine bağlı olarak değerlendirmeye karşı çıkan bir anlayışla, asıl işinin öğrenmeleri gereken içeriği öğretmek olduğuna inanıyordu.

Fakülte kurulları onun fikrini hiçbir zaman paylaşmadı. Onun ne yaptığını öğrendiklerinde kendini açıklaması için onu çağırdılar.

Görüşme yaklaşık olarak şöyle gerçekleşti:
Ken: “Kafam karıştı.”
Kurul: “Niye böyle davranıyorsun?”
Ken: “ Amacımızın bu çocuklara öğretmek olduğunu düşünüyordum.”
Kurul: “Öyle, ama onlara sınav sorularını zamanından önce verme.”

Ancak Blanchard bu konuda kararlıydı ve bütün sömestr boyunca onlara final sorularının cevaplarını öğretti. Bu kavramı –İnsanlara A almaları için yardım edin –o zamandan beri savunuyor. Bu kavramı işe uygulayarak, Blanchard liderlerin aynı basit yaklaşımı kullanmalarını öneriyor. “Takım üyelerine açık hedefler belirleyerek cevapları zamanından önce sağlayın. Daha sonra da bu hedeflerini gerçekleştirmelerine yardım etmek için ihtiyaç duydukları yönlendirmeyi ve desteği onlara verin. Hedefler netleştiğinde, yöneticiler yıllık performans değerlendirmesi gerçekleşinceye kadar ortadan kaybolmamalıdır. Onun yerine, fiziksel olarak veya sanal ortamda onların yakınında olmalı ve doğru bir şey yaptıklarında onları yakalamalı ve çabaları için onları takdir etmeliler.”

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir