Alexa Shoen ile Hayalinizdeki İşi Bulmak Üzerine

Bu heyecanlı bölümde, Alexa Shoen yeni kitabı #EntryLevelBoss’tan yola çıkarak ilk işinizi veya hayalinizdeki işi bulmanın sırlarını paylaşıyor. Yaklaşımına, “İş bakmak için bir fitness planı” adını vermiş. Hedefi ise insanların iş arama sürecini mümkün olduğunca verimli geçirmelerine yardım etmek.

Shoen, bizim iş arama çabalarımıza taş koyan 14 inanç olduğuna inanıyor. Bizi, bu varsayımları üzerinde tekrar düşünmeye davet ediyor. Örneğin, çoğu insan doğru işe girmek için doğru diplomalara sahip olmak gerektiğine inanır.  Pratik deneyim kazanmaya odaklanmaları gereken zamanda okul için binlerce dolar harcalarlar. Bu MBA’in iyi bir şey olmadığı anlamına gelmesin. Ancak, bazen deneyim kazanmak için merdivenin ilk basamağına atlamak, daha eğitimli olmaktan daha önemli olabilir.

İş arayışınıza başlamadan önce, üç soruyu cevaplamanızı istiyor:

  • Ne tür bir rol üstlenmek istiyorsunuz?
  • Çalışmak istediğiniz fiziksel koşullar neler—Fiziksel olarak nerede çalışmak istiyorsunuz?
  • Hangi sektörde çalışma istiyorsunuz?

Özgeçmişinizi ortalığa saçmayın. Bu soruları cevaplayarak olası işverenlerin listesini oluşturun.  Sonra da bu şirketlerle bağlantı kurmak için bir strateji belirleyin. Shoen, Mükemmel işi bulmakta size yardım edecek insanları yakalamak için bazı yaratıcı yöntemler de açıklıyor.

Her şeyden önemlisi, Shoen; ilginç görünmek yerine ilgili olmaya odaklanmanızı tavsiye ediyor. Onların hangi sorununu çözebileceğinizi öğrenmek için şirket hakkında yeterince bilgi edinin. Sizi diğer adaylardan öne çıkaracak şekilde işe ilk günden ne katabileceğinizi düşünün.

Alexa Shoen Hakkında

Daha fazla bilgi için: www.entrylevelboss.com.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir