Her Güçlü Performans Açık Hedeflerle Ve Açık Rollerle Başlar

SLII liderleri için kilit yönlendirici davranışlardan biri, verilen sorumlulukları iyi bir şekilde yerine getirip güçlü bir performans gösterinceye kadar çalışan ile yakından ilgilenmektir. Bu mikro SLII becerisine Rolleri Açıklığa Kavuşturmak denir.

Açık roller açık hedefler ile kol kola gider. En sevdiğim sözlerden birinin “Her güçlü performans, açık hedeflerle başlar” olduğunu biliyorsunuzdur. Aslında, bu sözü“ Her güçlü performans, açık hedeflerle ve açık rollerle başlar” olarak değiştirebiliriz. Yüksek performanslılar yalnızca hedeflerini açıkça belirlemezler, aynı zamanda rollerinin bazı alanlarında uzmanlaşmaya da kendilerini adarlar. Örneğin, iletişim standartlarını korumak, yetki düzeyini kabul etmek, diğerlerinin çalışmalarını yönlendirmek, karar vermek.  SLII liderleri bu süreçte aktif görev alır. Her alanda kişinin gelişim düzeyine karar verirken liderlik eder, hedeflerini gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyduğu destek ve yönlendirmeyi ona sağlarlar.

Bir yöneticinin, çalışanına rollerini nasıl öğreteceğine ve anlatacağına bör örnek ister misiniz?  Pat Zigarmi ve Drea Zigarmi ile birlikte yazdığımız Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi kitabında geçen bir konuşmaya kısaca bakalım.  

Konunun özeti: Bir girişimci nasıl Bir Dakika Yöneticisi’nin çalışanların ihtiyaçlarına bağlı olarak nasıl esneklik gösterdiğini öğrenmek istiyor. Bu yüzden Bir Dakika Yöneticisi ondan takımındaki birkaç kişiyi ziyaret etmesini ve perspektiflerini dinlemesini istiyor. Girişimcinin ilk bir araya geldiği kişi LArry McKenzie, çalışan ve yetenek gelişimi başkan yardımcılığına terfi ettirilmiş.  

Girişimci, “Bir Dakika Yöneticisinin sizinle nasıl çalıştığını merak ediyorum. Onun katılımcı, bir yönetici olduğunu söyleyebilir misiniz?”. Larry, “Bana karşı katılımcı olmaktan, çok uzak. Aslında bana karşı çok yönlendirici. İnsanların gelişimi adeta onun göz bebeği. Dolayısıyla benim işim onun yönlendirmelerini takip etmek.”

Girişimci,“Peki ama niye yapmanız gereken projeleri size atayıp sizin çözmenizi beklemiyor?” diye sordu.

Larry “Sanırım benim bu rolde gelişeceğime inanıyor ama uzman olan o. Dolayısıyla bana projeleri atıyor ama neredeyse her açıdan benimle yakında çalışıyor. Bu rol benim için heyecan verici olduğu kadar zorlu. Bu işle gelen sormlulukları öğreniyorum.” dedi.

Girişimci, “Peki ya içerlemiyor musunuz? Bana oldukça kontrol edici geldi.”

“Hiç de değil,” said Larry. “ Daha önce insan kaynakları bölümünde ücret yönetiminden sorumluydum. Üç ay önce bu pozisyon boşalınca kendi isteğimle buraya geldim. Çünkü Bir Dakika Yöneticisi’nin yanında bu işi çok iyi öğrenebileceğime inanıyorum. İnsanları yönetmek ve eğitmek konusunda ondan iyisi yok. Ücret yönetiminde beni  yalnız bırakmasının aksine diğer alanların neredeyse hepsinde neyi nasıl yapmamı istediği konusunda çok  net.  Sık sık yaptığımız görüşmeler ve düzenli olarak verdiği geribildirimler sayesinde, her zaman nerede olduğumu biliyorum.”

Girişimci: “İleride, size kendi kararlarınızı vermeniz için izin vereceğini umuyor musunuz?” diye sordu.

“Evet,” dedi McKenzie. “İşi karar verebilecek kadar öğrendiğim zaman. Fakat şu anda bu iş hakkında çok az şey biliyorum. Bu durumda doğru karar verebilmem çok zor. Şu anda kararları Bir Dakika Yöneticisi verdiği için memnunum. Aksi takdirde çok hata yapardım. İşim ile ilgili heyecanlıyım ve öğreniyorum. İleride Bir Dakika Yöneticisi’nin bana daha fazla sorumluluk vereceğine eminim.”

Kitaptan bu kısım  gösteriyor ki; bir çalışanın rolü ne kadar üst düzey olursa olsun, SLII lideri bir işte yeni olan kişiye yönlendirici stil kullanır.  Larry, uzman olduğu ücret yönetimi konusunda Bir Dakika Yöneticisi’nin delege edici stil kullandığını söyledi.  Ancak uzman olmadığı diğer konularda yönlendirici stil kullanıyor ve Larry’e neyi nasıl yapacağını gösteriyor ve anlatıyor. Zaman geçtikçe ve Larry öğrenip geliştikçe rolünün getirdiği sorumluluklar daha netleşecek. Bir SLII liderinin rolü, liderlik stilini çalışanın bir hedefteki gelişim düzeyi ile uyumlu olacak şekilde esnetmektir. Her kişinin rolünü açıklığa kavuşturmak bu sürecin önemli bir parçasıdır.

Yazar Hakkında

Ken Blanchard, The Ken Blanchard Companies Kurucusu ve Manevi Başkanı

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir