Bağlı Çalışanınıza Yeni Bir Görev mi Verdiniz? Ona Nasıl Yapılacağını Gösterin ve Anlatın

Designed by Freepik

Son birkaç blog yazımda, (SLII® liderleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılan mikro becerilerden) bir Yönlendirici iki de Destekleyici liderlik davranışı işlemiştim. Bu yazımda ise odağım başka bir Yönlendirici liderlik davranışı olan Nasıl Yapıldığını Göstermek ve Anlatmak konusu olacak. Yönlendirici davranışlar, neyin, nasıl ve ne zaman yapılacağını şekillendiren ve kontrol eden eylemlerdir.

Şirketimizin SLII® eğitiminin bir parçası olarak, birisi için bir görev veya hedef yeni ise liderlerinden açık yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu yönlendirmenin anlamı da; liderin, bağlı çalışana görevi doğru bir şekilde nasıl yapılacağını göstermesi ve anlatmasını içermesidir. Sonuçta bir kişi yapılan iyi bir işin neye benzediğini bilmiyorsa nasıl başarılı olabilir ki?

Her ne kadar basitmiş gibi görünse de çoğu lider, nasıl yapıldığını göstermek ve anlatmak konusunda pek rahat değil. Neden? Çünkü bazı kişilere belli bir şekilde, bazılarına da farklı bir şekilde davranılmasını tutarsız buluyorlar. Böylece de kendilerini rahat hissettikleri tek bir liderlik stili seçerek herkes ile ve her durumda aynı stili kullanıyorlar. Fakat şimdi bir liderin tercih ettiği stilin Delege Etme olduğunu farz edelim. Bir bağlı çalışanına bir görev verip bunu çözmeleri için onları yalnız bıraktığını. Bu stil, o işin nasıl yapılacağı konusunda hiçbir fikri olmayan bir kişide kesinlikle hiçbir işe yaramayacaktır. Lider, bağlı çalışanını başarısızlığa hazırlar.

Ancak bu şekilde olmak zorunda değil.

İşte bir örnek.

Diyelim ki hizmetinizi veya ürününüzü satmak için akıllı, sevimli, cana yakın bir kişiyi işe aldınız. Bir satışçının sahip olması gereken özelliklerin çoğuna sahip, ancak gerçek bir satış tecrübesi yok. Öte yandan olumlu bir tavrı var ve başarılı bir satışçı olmayı da çok istiyor. SLII®’ya göre, satış açısından bu kişi, yönlendirici liderlik stiline ihtiyaç duyan bir Şevkli Deneyimsiz’dir.

Bunu bilerek yeni işe aldığınız kişiye satış ile ilgili her şey hakkında spesifik yönlendirmede bulunursunuz. İlk satış görüşmelerinde yanlarında olursunuz. Ayrıntılı görüşmeler yaparsınız hatta onlarla satış kapatma konusunda rol yapma oyunu bile oynarsınız. Onlara deneyimli satışçıların ne yaptığını gösterirsiniz. Hatta bazı küçük risk taşıyan durumlarda bunları deneyimlemelerine imkan tanırsınız. Yapılan iyi bir işin neye benzediği konusunda çok açık ve net bir resim çizersiniz. Bunu yaparken de süreç boyunca konuşulanların doğru anlaşıldığından emin olmanın önemini unutmazsınız. Tüm bu gösterme ve anlatma sürecinde siz ve bağlı çalışanınız, onu başarıya hazırladığınızı bilir.

Yönlendici ve Destekleyici mikro becerilerin yanı sıra dört liderlik stilini kullanan Bir SLII® lideri olarak, takım çalışanlarınız ile anlamlı ilişkiler kurarsınız. Aynı zamanda durmadan değişen dünyamızda yeni zorlukları göğüslemeleri için onlara ilham verirsiniz!

Diğer SLII® mikro becerilerden bahsedeceğim sonraki yazılar için bloğumuzu takip edin!

Ken Blanchard

The Ken Blanchard Companies resmi blog hesaplarından, Ken Blanchard’ın makalelerinin yer aldığı howwelead.org sitesindeki “Direct Report Brand New to a Task? Show and Tell Them How to Do It” isimli makalenin tercümesidir.   

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir