İnsanlara Problem Çözme Becerilerini Geliştirmeleri için Yardım Etmek

Designed by Racool_studio / Freepik

Son blog paylaşımım Yönlendirici davranışlardan SMART (MAKET) Hedef Belirleme hakkındaydı. Bu yazım ise Destekleyici davranışlardan Kendi Kendine Problem Çözmeyi Kolaylaştırmak konusunda olacak.

Hafızanızı tazelemek istiyorum. Destekleyici davranışlar, takım çalışanınız ile karşılıklı güven ve saygı geliştirmeye yararken, motivasyonun ve özgüvenin artmasını da sağlar.

Liderlik ettiğiniz insanların güçlü ve dayanıklı olmalarını istiyorsanız, onlara kendi sorunlarını nasıl çözmeleri gerektiğini öğretmelisiniz. Liderler için en büyük zorluklardan biri bu olabilir; çünkü çoğumuz bulunduğumuz bu pozisyonlara çok başarılı birer problem çözücüler olduğumuz için yükseldik. Problemleri belirlemekte, çözümler bulmakta ve gelişim sergilemekte başarılıyız. Yine de bu güçlü yönler, konu takım çalışanlarını geliştirmeye gelince bizim zayıf yönlerimiz haline gelebilirler.

Problemlerine çözüm sunarak onları kurtarma güdüsüne direnin. Açık uçlu sorular sorarak, problemleri onların çözmesini sağlayın. Bu adımları takip edin:

  • Problemi tek bir cümlede tanımlamalarını isteyin.
  • Problemi ele alma seçenekleri için beyin fırtınası yapmalarına yardım edin.
  • Farklı eylem planlarının artı ve eksilerini listelemelerini isteyin.
  • Problemi çözmeye yaklaşmışlarsa onları yüreklendirin.

Çoğu lider bunu yapmaktan çekinir çünkü ilk olarak bunun için zaman ve enerji ayırmak gerekir. Eğer kendi kendinize, “unut gitsin, bunu kendim yaparsam hem daha kolay hem de daha çabuk hallolur,” dediğinizi duyuyorsanız neden bahsettiğimi çok iyi biliyorsunuz demektir. İnsanların problem çözme yeterliliklerini artırmaya şimdi zaman ayırmak, size ilerde vakit kazandıracak. Takımınızda birbirinin yerini doldurabilecek insanların sayısı ve birbirinin yerini doldurma kapasitesi arttığında büyük fayda sağlayacaksınız. İnsanların problemlerin üstesinden gelmesi için cesaretlendirdiğinizde bulacakları yaratıcı çözümlere siz de inanamayacaksınız!

Liderlikte Çıtayı Yükseltmek’te ortak yazarlarla birlikte yazdığımız bir örnek, ciddi bir trafik sorunuyla mücadele eden büyük bir kuruluşun yönetim ekibiyle ilgiliydi. Yol dört kilometrelik korumalı sulak alanlardan geçiyordu, bu nedenle çevreyi önemli ölçüde etkilemeden genişletilemiyordu. Her sabah, siteye giden yolda dört mil uzunluğunda trafik meydana geliyordu ve işe gidiş saatine bir saat eklenmesi demekti. Ortaya çıkan gecikme ve ağırlaşma, verimlilikte önemli bir düşüşe neden olmuştu.

Üç yıl önce yönetim ekibi bu problemi çözmesi için bazı trafik danışmanlarını işe almıştı. Danışmanların bu sorunu düzenleme denemeleri ise kötü bir şekilde sonuçlandı. Son çare olarak yönetim, çözümler üzerinde beyin fırtınası yapmaları için kendi çalışanlarından bir takım oluşturdu. Çalışanlar bir ay boyunca haftada iki kez bir araya geldi ve bu görüşmelerinde bazı pratik çözüm önerileri sundular.

Çalışanların önerilerinin basitliği yönetimi şaşırttı. Örneğin, sabah saat 6 ile 9 arası kamyonların alana girişinin yasaklanmasını önerdiler. Bu süreçte alana çok fazla geliş yapıldığı için bu önerinin hayata geçirilmesi, bazı en yavaş ve yolu tıkayan unsurların ortadan kalkmasını sağladı. Bu ve bazı birkaç öneri bile trafik akışında anında inanılmaz gelişmelerle sonuçlandı.

Bu hikaye Problem Çözmeyi sağlayan SLII®’nun Destekleyici becerilerini uygulamanın kilit bir noktasını ortaya koyuyor: Takım çalışanlarınızın yaratıcılığı ve yeteneklerinden faydalanmak. Sık sık belirttiğim gibi, size bağlı çalışanlar sadece işe alınmış bir çift elden ibaret değil, onların beyinleri de var!

Google ortak kurucularından Larry Page bir keresinde AdWords arama moturunun (Google Ads) başarısız finansal performansını gösteren dokümanın kopyalarını sergilemiş. Dokümanların üzerine şunu yazmış “Bu ilanlar berbat!” Takım çalışanlarının problemi halledip hizmeti geliştirmesinden sadece birkaç gün önce olmuş bu olay. Şimdi ise bu hizmet Google’ın kazancının 162 milyon Dolarını sağlıyor.

Larry Page’in liderlik iletişim şeklini kullanmasam da probleme işaret edip takımının çözümü keşfetmesini sağlayan, kendi problem çözümlerini bulmalarını sağlamasını takdir ediyorum. Şimdi,  eğer “BU İLANLAR BERBAT” yerine, “HEPİNİZ BERBATSINIZ” deseydi o zaman işte çok başka bir durum söz konusu olurdu!

Şimdiye kadar bir SLII® liderinin iki Destekleyici ve bir Yönlendirici mikro becerisine değindik. Önümüzdeki haftalarda bu mikro becerilerin daha fazlasını keşfedeceğiz, takipte kalın!

Ken Blanchard

The Ken Blanchard Companies’in resmi blog hesaplarından Ken Blanchard’ın makalelerinin yer aldığı howwelead.org adlı sitedeki “https://howwelead.org/2020/07/08/helping-people-to-develop-problem-solving-skills/ “ linkindeki yazının Türkçeleştirilmişidir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir