Dave McKeown ile Kendi Kendine Gelişen Liderler Üzerine

Bu Podcast bölümünde, liderlik uzmanı Dave McKeown’u dinleyin. Liderleri sıradanlıktan uzaklaşmaya ve kendi gelişimleri için sorumluluğu üstlenmeye davet ediyor. En son kitabı, The Self-Evolved Leader (Kendi Kendine Gelişen Lider) kitabında, liderler için günlük işlerin içinde kaybolmanın kolay olduğunu ve liderlerin herhangi bir anda bölünmeye izin verdiklerini söylüyor. Liderler; küçük detaylarla ilgilenmeye daha az zaman ayırmalı ve daha çok gelişmeye, ilham vermeye ve çalışanlarını cesaretlendirmeye vakit ayırmalılar.

Kendi kendine gelişen lider; ortak hedefleri gerçekleştirmeleri ve potansiyellerini ortaya çıkarmaları için takım çalışanlarına yardım etmeye odaklanır. Bunun için de liderler için dikkatlerini toplamak önemlidir. Ellerindeki göreve odaklanabilmek; telefondan veya bilgisayardan gelen bir uyarı ile bölünmemek gerekir. Önceliklendirme becerisi kilittir.

McKeown, bir liderin, takımın iş akışını nasıl kolaylaştıracağını da açıklıyor. Bir çalışana delege edilen biri işi, kendileri daha hızlı yapacaksa liderin üstlenmesi kolaydır. Ancak kendi kendine gelişen liderler, çalışana öğretmek için harcanan zamana değeceğini bilirler. Lider sadece bağlı çalışanın  becerilerini geliştirmez, aynı zamanda bir lider olarak takıma katkı sağlayan güçlü yönlere odaklanabilirler.

Sonuçta, McKeown, liderlere sadece kontrol edebilecekleri şeylerin kontrolünü almayı öneriyor. Kontrol edemeyecekleri şeyler için kendilerini harcamamalarını istiyor.

Dave McKeown hakkında daha detaylı bilgi için  www.selfevolvedleader.com veya www.davemckeown.com.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir