Temel Değerlerinizi Netleştirmenizi Sağlayacak 4 Soru

Resim www_slon_pics tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Hepimizin odağımızı ya da yolumuzu kaybettiğimizi hissettiğimiz zamanlar oluyor. Bu size olduğunda bunun sebebinin zayıf özyönetim uygulamalarından kaynaklanabileceğini düşündüğünüz oldu mu hiç? Örneğin belki uğruna sağlığınızı, esenliğinizi feda ettiğiniz kariyerinizde bir üst seviyeye çıkmayı çok istiyordunuz veya belki de birdenbire artık sizi tatmin etmediğini düşündüğünüz bir ilişkide sıkışıp kaldınız.

15 yıllık profesyonel koçluk kariyerimde birçok müşterimin/danışanımın benzer durumlarda bocaladıklarına şahit oldum. Kullandığım ve aynı zamanda danışanlarıma da önerdiğim değer belirleme süreci isimli bir aracım var. İnsanların gelişmelerine ve değerlerinin tehlikeye atıldığı durumları fark etmelerine yardım edecek, mantıklı seçenekleri belirleyebilmelerine ve eylem planlarını hazırlamalarına yarayacak çok güçlü bir araç.

Oldukça kullanışlı bu çevrimiçi kaynak ise mindtools.com’dan değer değerlendirmesi. Bu websitesinde kişisel değerlerinizi belirlemenize yardım edecek zorlayıcı ve geliştirici soruların yanında, içlerinden seçebileceğiniz bir dizi değer listesi de yer alıyor. Uygulamayı tamamlamak için basit bir yöntem ise şöyle:

  • Size hitap eden 30 ila 40 değerden oluşan listeyi gözden geçirin.
  • Hali hazırda itibar ettiğiniz değerlerden olan, sizin için anlamlı olduğunu düşündüğünüz 10 ile 15 tanesini seçin.
  • Belirlediğiniz bu 10-15 maddeyi yeniden gözden geçirin. Eğer bazıları diğerlerinin alt kategorisi olabilir, bunu fark etmeye çalışın.
  • İyice inceledikten sonra bu gruptan en önemlisi olduğunu düşündüğünüz 5 tanesini seçin.
  • Bu seçtiklerinizi yeniden gözden geçirin. Hangileri olmadan yaşamak istemezsiniz?
  • Hem kimliğiniz, kendiniz için hem de varlığınız/varlık amacınız açısından sizin için en kritik olduğunu düşündüğünüz en önemli 3 değeri seçin.

Eğer temel değerlerinizi belirlemek için daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa şu 4 soruyu cevaplayın.

  1. Hayatınızda tatmin olmuş hissetmek için sahip olmanız gerektiğini düşündüğünüz değerler hangileri?
  2. Hayatınızda durmadan karşınıza çıkan ne tür değerler var?
  3. İşinizi yapış şekliniz, ilişkilerinizi korumak, çocuklarınıza ebeveynlik yapmak ve/veya liderlik yapış şekliniz için temel olan değerler nelerdir?
  4. Sizi en çok hangi değerler zorluyor veya geriyor?

Müşterilere/Danışanların yeniden odaklanmaları ve tekrar her şeyi rayına koymaları için kullandığım yollardan biri de kişisel önceliklerine göre en önemli üç değerlerini belirlemelerini sağlamak. Yukarıda listelenmiş soruları tartışıyoruz ve geliştirilmesi veya korunması gereken değerlere karar veriyoruz. Sıklıkla, bir müşterinin/danışanın kendini yolundan sapmış hissetmesinin bilinçaltında önemli bir değeri kenara bırakmış olmalarından kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Bazıları ise kendi değerlerinin şirketin değerleri ile örtüşmemesi yüzünden taviz verdiklerini hissediyorlar.

Hemen her görüşmede de, onun için neyin en önemli olduğu sorusu hep gündeme gelir. O noktada da müşterinin/danışanın en önemli değerleri ile yeniden düzenlemek için eylem planlarını belirlemek çok yardımcı oluyor. Bunlar arasında bazı kişisel sınırlar koymak, mükemmeliyetçiliği bırakmak, yeni bir iş aramak ve yeni arkadaşlıklar kurmak da olabilir.

Değerlerimiz, aslında içimizdeki gerçek benliğimize ne kadar yakın olduğumuzu ölçen bir ölçüm aletidir. Eğer yoldan çok fazla sapar uzaklaşırsak hayat devamlı bir çatışma içindeymişiz gibi gelebilir. Kişisel değerleri belirlemek çok faydalı olsa da ara ara bir özdenetim yapmak çok kritik bir öneme sahip. Sizi tatmin olmuş hissettirecek şekilde yaşıyor, çalışıyor ve liderlik ediyor musunuz? Değerlerimiz sıklıkla şartlarımıza ve hayat tecrübelerimize göre değişir.

Değer belirleme is özyönetimin temelini oluşturur. Doğru kararlar almamıza yardımcı olabilecek seviyede öz farkındalık yaratır ve gerçekten de önemli ve anlamlı olan ile uyumlu olmamızı sağlar.

Yazar Hakkında

Patricia Sauer, The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri takımında koçluk çözümleri ortağı olarak görev yapmaktadır. 2000’den bu yana Blanchard’ın 150 koçu, tüm dünyada 150’den fazla şirkette 14.500’den fazla kişi ile birebir çalıştı.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir