Mark W. Johnson ile “Lead from the Future” Üzerine

Bu bölümde Mark Johnson vizyoner düşünce ve süreçleri hayata geçirecek bir yöntem paylaşacak. Bu yöntem sayesinde her kurum dönüşümsel yeniliklerden fayda sağlayabilecek. İş modelleri inanılmaz bir hızla değişirken dünya daha gürültülü hale geliyor. Çoğu kurum kısa süreliğine bir yere sığınıp şimdi ve burada olan ile ilgilenme eğiliminde. Ama asıl önemli olan bugünün bizi engellemesini bırakıp gelecekteki beş-on yılı planlamak.

Johnson, geleceği planlarken günlük aktiviteleri yönetmenin zorluklarını vurguluyor ve “future-back (gelecekten geriye) düşünme” modelini öneriyor: boş bir taş tahtadan başlayın ve şu anda ne olduğundan ziyade ne olabileceği hakkında düşünün. Gelecek belirlendikten sonra istenen gelecek durumuna ulaşabilmek için yapılması gerekenleri geriye doğru aşamalandırıp gerçekleştirilecek girişimleri belirleyin. Bu metodu uygulayan liderler, keşfetmek, kafasında canlandırmak ve araştırmak için kendilerine zaman tanırken belirsizlik ile başa çıkabilmeliler. Kısaca, rahatsızlık konusunda rahat olmaları gerekir. 

Johnson’a göre, future-back (gelecekten geriye) düşünebilen her lider için beş ila on yılı planlamanın ulaşılabilir bir hedef olduğunu vurguluyor. Şirketinizin geleceğini destekleyen hikâyenizi geliştirdiğinizde, henüz uyanmamış olan gizli tutku ve fırsat tüm kurumunuzda serbest kalarak canlanacak.

Mark W. Johnson ile ilgili daha fazla bilgi için www.innosight.com adresini tıklayınız.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir