Anlamlı Bağlar Yaratmak için Zaman Ayırın

Beni bir süre takip ettiyseniz muhtemelen “Gününüzün en iyi dakikası çalışanlarınıza yatırım yaptığınız dakikadır,” dediğimi duymuşsunuzdur. “Buna neden inanıyorum? Çünkü çalışanlarına yatırım yapmak için zaman ayıran liderler anlamlı bağlar yaratırlar. Bu bağlar sayesinde ortaya ilham almış insanlar çıkar ve ilham almış liderler de bu başarılı ilişkilerden fayda sağlayarak birlikte harika sonuçlar elde ederler.”

Liderlik sizin ile ilgili değildir. Etkilemeye çalıştığınız insanlarla ilgilidir. Bağlı çalışanlarınızı ne kadar daha iyi anlar ve tanırsanız, hedeflerine ulaşmalarına da o denli yardımcı olabilirsiniz. Bir görevi üzerindeki gelişim düzeyini belirlemek için bağlı çalışanınız ile omuz omuza çalışmaya vakit ayırmak, onları bulundukları yerde karşılama konusuna verdiğiniz önem ve verdiğiniz değeri onlara gösterir. Böylece bu kişinin bir sonraki seviyeye ilerlemesine yardım etmek için doğru miktarda yönlendirme ve destek ile doğru liderlik stilini uygulayabilirsiniz. 

Her bir çalışanınız ile anlamlı bağ kurmak amacıyla zaman ayırmanız için başka bir yöntem daha: Bağlı çalışanın gündemi belirlediği birebir görüşmeler planlamak. Bu toplantılar çok fazla zamanınızı almaz, her hafta sadece 20 veya 30 dakika. Birisine, ona insan olarak değer verdiğinizi göstermenin, sadece onların konuşmak istediği konularda konuşmak için vakit ayırmaktan daha iyi bir yöntemi yok. Hem yönetici hem de bağlı çalışan için birbiriyle bölünme ve yargılama olmadan açık açık konuşabilmek  çok büyük bir fırsat. Bu şekilde ortaya saygı, sadakat ve her iki taraf için de hesap verebilirliği ortaya çıkaran güvene dayalı bir ilişki çıkar.

Ayrıca insanların yeteneklerini, becerilerini ve başarılarını kutlamak için vakit ayırmayı da unutmayın. Kutlama ile kastım illa ki büyük pahalı bir parti vermek değil. Bir toplantıda bu kişinin yanına gidip katkıları için onu takdir etmek kadar küçük bir şey olabilir. Özel bir takımdaki oynadıkları rol için onları takdir eden bir tebrik kartı göndermek kadar sessiz bir şey de olabilir. Veyahut tüm departmana Cuma günü iki saat erken çıkma izni vermek gibi büyük bir şey de! Kutlama, insanlara işlerini doğru yaptıklarını görmelerine olanak sağlar. Moral ve yoldaşlık kurulmasını sağlar. Ve kabul edelim, eğlencelidir de!

Bu yüzden çalışanlarınıza zaman ayırarak yanınızda oldukları için memnun olduğunuzu bilmelerini sağlayın. Katkılarını ve potansiyellerini görüyorsunuz ve onların kazanmalarını istiyorsunuz. Onların hedeflerine ulaşmalarına yardım etmek için oradasınız. Bu anlamlı ilişkileri kurmak için zaman ayırın, yapabileceğiniz en iyi yatırım bu olduğunu göreceksiniz.

Ken Blanchard

Bu makale The Ken Blanchard Companies resmi blog sayfalarından, sadece Ken Blanchard’ın yazılarının yer aldığı howwelead.org sayfasındaki “Take Time to Build Meaningful Connections” isimli makalenin çevirisidir. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir