Harvey Mackay’in Yeni Kitabı “You Haven’t Hit Your Peak Yet!” ve Kitaptan 8 Kilit Nokta

Çok satan iş kitapları yazarı ve aynı zamanda birden fazla dergi ve gazetede köşe yazıları yayınlanmakta olan  Harvey Mackay, “İnsanların hayatları iki şekilde değişir; tanıştıkları insanlarla ve okudukları kitaplarla,” diyor.

Yeni kitabı You Haven’t Hit Your Peak Yet: Uncommon Wisdom for Unleashing Your Full Potential (Henüz En İyi Halinizi Görmediniz: Tam Potansiyelinizi Ortaya Çıkarmak için Sıradışı Öğüt‘te Sam Walton, Peter Drucker, John Wooden, Lou Holtz ve daha bir çok başka koçtan yıllar içinde öğrendiklerine dayanarak bazı tavsiyeler paylaşıyor. Mackay kitabında, iş ve özel hayattaki başarı konusunda dobra ve esprili yaklaşımı ile aralarında hesap verebilirlik, disiplin, kararlılık, hedef belirleme, etik ve güven konularının da bulunduğu 27 farklı başlığı işlemiş.

Kitaptan sekiz ana fikir ise şöyle:

  1. Tavır çok önemli. “İnsanlar üzerinde iyi bir etki bırakmak için yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri onlara sadece gülümsemek olacaktır. Öte yandan bir kişiyi kırıp veya işi bozabilecek en başarısız insansı şeylerden biri olan kibir ise ölümcüldür.”
  2. Müşterileriniz önemlidir. “Müşterileriniz ile ilgilenmek demek, işiniz ile ilgilenmek demektir. İşte bu yüzden de bir hizmet kültürü yaratmanız gerekir. Ve başarısız olduğunuzda da – ki herkes başarısızlığı muhakkak tecrübe eder – nasıl doğru şekilde özür dileyeceğinizi bilmelisiniz.”
  3. Doğru işe alımlar yapın. “’İşe alma’ teriminin anlamını tam olarak bilmiyorsanız hiçbir koşulda gerçek bir lider olamazsınız. Bir yöneticinin yapacağı en büyük tek hata yanlış kişiyi işe almaktır. İşe alınmaya gelecek olursak hatırlanması gereken en önemli şey ise işe alınmanın aslında kendisinin bir iş olduğudur.”
  4. Sosyal becerilerinizi geliştirin. “Sosyal beceriler çok önemli. Görgü, kullanılan dile dikkat etmek, arkadaşlık, kaliteli ve etkileyici olmak da dahil.”
  5. Kalitenin yerine konulabilecek başka bir şey yok. “Bir şeyleri ‘yeteri kadar iyi’ yapmak hiçbir zaman yeterli olmaz. Değerlerimiz ve ayrıntılara verdiğimiz önem bizim kim olduğumuzu tanımlar. Güven kazanmak için bir şeyleri ilk seferde doğru yapmak çok önemlidir.”
  6. Öğrenmek ve gelişmek için rekabet et. “Rekabet ve itiraz sizi geliştirir ve gelişim için kritik öneme sahip yaratıcılık ve yeniliği beraberinde getirir.
  7. Gelişim gösterebileceğinize inanın. “Hafızanızı geliştirmek, hatalarınızdan ders çıkarmak, yeni beceriler geliştirmek gibi yapabileceğiniz birçok şey var. Konuşmalarımda üzerine basa basa şunu söylerim: ‘insanlar ancak, kendilerinde olduğuna inandıkları seviyeye ulaşabilirler.’ Birisi, size bir şeyi yapamayacağınızı söylediğinde bunun hiçbir anlamı yok. Tek önemli olan sizin yapamayacağınızı söyleyip söylemediğiniz.”
  8. Denge ve perspektif/bakış açısı. “Çalışmak için yaşamak ile yaşamak için çalışmayı karıştırmadığınızdan emin olun.”

NOT: Harvey Mackay’in yaptıkları ve mirasına çok hakim değilseniz Jeffrey Gitomer’in Harvey Mackay ve Ken Blanchard ile bir gün geçirdikten sonraki deneyimini paylaştığı şu gönderiyi inceleyin.

Bu makale Ken Blanchard Companies resmi blog sayfalarından Leaderchat.org sitesinde yer alan “You Haven’t Hit Your Peak Yet! 8 Key Takeaways from Harvey Mackay’s New Book” isimli makalenin çevirisidir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir