Simon Sinek ile “The Infinite Game” Üzerine

Simon Sinek, “Birçok kişi işe huzursuz hissederek gidiyor ama aslında iş böyle hissettirmemeli,” diyor. Son kitabı The Infinite Game ‘de yer alan kavramlardan bahsederken, toplu işten çıkarmalar ve hissedarların egemenliği (hisse fiyatının insan değerinden üstün tutulması) gibi şeylerin nasıl bu kadar yaygınlaştığını ve hatta artık normal olarak kabul gördüğünü anlatıyor. Sinek, liderlerin bir ‘sonsuz oyunun’ ortasında olduğunu anlarlarsa bu durumun değişeceğini düşünüyor.

Futbol  gibi sonu olan bir oyunda, bilinen oyuncular, sabit kurallar, açık ve net bir bitiş noktası vardır. Fakat iş veya politika gibi sonu olmayan bir oyunda oyuncular gelip geçer, kurallar değişebilir ve belirlenmiş bir bitiş noktası da yoktur. Böyle bir oyunda kazanan veya kaybeden yoktur, sadece ilerisi veya gerisi vardır.

Liderler, sonu olan bir zihniyetle, sonu olmayan bir oyun oynadıklarında sorunlar çıkmaya başlar. Böyle bir durumda muhtemelen ilerlemenin nasıl ölçüleceği üzerinde anlaşma önceden yapılmamıştır, güven ve sonuçta da iş birliği ile inovasyon zarar görür.

Ancak sonu olmayan bir zihniyetle çalışan liderler şirketlerinden ayrılırken, orayı bulduklarından daha iyi bir şekilde bırakmak isterler. Hayatlarını hizmet etmeye adar ve insanların işe gelme, sıkı çalışma ve birbirine göz kulak olma isteklerini korurlar. İnsanlar gerçekten birbirine güvendiklerinde olağanüstü şeyler ortaya çıkar.

Sonu olmayan bir oyunda, liderlik çeşitli kademelerde yapılır çünkü bunun ünvan veya mevkiyle ile ilgisi yoktur. Liderin, çalışanlarıyla ilgilenme sorumluluğunu üstlenmesiyle ilgilidir. Yetki kimseyi lider yapmaz. Herkesin sahip olmak isteyeceği türden bir lider olabilirsiniz. Yardıma koşmaya hazır insanlardan oluşan takımlar kurarak ilk adımı atabilirsiniz.

Sinek,  dinleyicilerin bu podcastten bir ders çıkarmalarını istiyor: hepimiz birbirimizle ilgilenmeliyiz. En iyi umuduz yine kendimiziz.

Simon Sinek hakkında daha fazla öğrenmek için www.simonsinek.com u ziyaret edebilir onu twitter’da @simonsinek adıyla bulup takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir