Yöneticiler Neden Kolay Kolay Takdir Etmezler?

Ken Blanchard’ın iş yerinde birinin yaptığı iyi bir şeyin farkına varıp takdir etmenin gücünü anlatırken dinleyicilerine sormayı sevdiği bir soru vardır. “Kaçınız iş yerinde takdir edildiğini görüyor?” Bu oldukça aldatmalı bir soru, çünkü Ken de biliyor ki yüzlerce insanın önünde çok az insan elini kaldıracak. Hatta çoğu geribildirim aldıkları tek zamanın yanlış bir şey yaptıkları zaman olduğunu dile getirecek. Çoğu kişi için “Çıt çıkmaması iyi haberdir.”

Neden yöneticiler yapılan iyi şeylerin farkına kolay kolay varıp takdir etmezler? Hele hele hepimiz takdir edilmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorken… Modern Psikolojinin önemli isimlerinden William James’in söylediği gibi “İnsan doğasının en derin özlemi takdir edilmektir.”

Pek çok yönetici çalışanlarını ne kadar az övdüklerinin farkında değiller. Daha önemlisi eleştiri- övgü dengesini ölçeseler ne çıkacağını bilmiyorlar.

Evlilik ilişkilerini inceleyen Harvard psikoloğu John Gottman, sağlıklı ilişkiler için övgü-eleştiri dengesinin beşe bir olması gerektiğini belirlemiştir. Bu 5 olumlu durumun dile getirilmesine karşın 1 olumsuz olayın dile getirilmesidir.

İş yerinizde çalışanşarınızı övüyor musunuz? Bunu uygulamıyorsanız birkaç öneri verebiliriz:

Zamanlamasını iyi yapın. Bir yöneticinin “dan diye söylemesinin” uygun olabileceği nadir durumlardan biridir. Birinin üzerinde durmaya değer bir şey yaptığına, başardığına dikkat ettiğinizde hemen adım atın ve onlara bunu açık bir şekilde söyleyin, kutlayın.

Samimi olun. Aşırıya kaçmayın, sadece konuyla ilgili duygularınızı dürüstçe dile getirin. Bir şey yapmaya yada kişiyi veya olayı manipüle etmeye çalışmıyorsunuz. Neticede yalnızca yapılan işi farkettiğinizi göstermek ve takdir etmek istiyorsunuz.

Devamlılık gösterin. Söylediklerinizin kendilerini bir şey zannetmelerine sebep olacağını yada aşıraya kaçacağınızı düşümeyin. Ken Blanchard’ın insanlara sormaktan keyif aldığı sorusunu hatırlayın. Kimse çok fazla övgü aldığını söylememişti ve kimse bu durumdan memnun değildi. Bu aklınıza çok fazla takdir etmenizi övgüyle söz etmenizi gerektirmiyor. Sadece sağlıklı bir ilişki için 5:1 oranını aklınızda bulundurun.

Övgü ve takdir konusunda ağzı sıkı olmayın.

Herkes yaptığı iyi şeyler için farkedilmek ve takdir edilmek ister. Siz istemiyor musunuz? Dürüst olduğu ve kalpten geldiği(altında yatan başka sebepler yoksa) aşırıya kaçmazsınız, merak etmeyin.

Bu hafta bunu deneyin ve bonus olarak başkalarından övgüyle söz etmenin, yaptıklarını farketmenin ve onları takdir etmenin sizi de daha iyi hissettirdiğini fark edeceksiniz

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir