Güven Oluşturmanın Altın Kuralları

Güven oluşturma bir liderin en önemli görevlerinden biridir. Bu sürecin adımlarını şöyle özetleyebiliriz.

1) Yetkinliğin ortaya konması. Bir lider olarak bilgi ve becerilerinize olan güven önemli bir unsurdur. Sizin bilgi ve birikiminize danışmak isteyeceklerdir. Ancak tüm soruları bilmek zorunda değilsiniz ancak yetkin bir lider olarak cevapları nasıl bulacağınızı bilmelisiniz. Böylece çalışanlarınız bir kaynağa ihtiyaç duyduklarında onlara doğru yönlendirmeyi yapacağınıza dair size güven duyarlar.

2) Açık ve dürüst olun. Sözleriniz ve yaptıklarınız örtüşüyor mu? Başkalarının arkasından konuşuyor musunuz? Temel Değerlerinize inanıyor musunuz ve bu değerleri hayatınıza gerçekten yansıtıyor musunuz? Güvenilir liderler, karakterleri, dürüstlük ve tutarlılıkları ile hatırlandıklarını bilirler. İnsanlara etik çerçevede yaklaşmak ve onların haklarını gözetmek, kendi değerlerini kurum değerleriyle birlikte taşımak, doğru şeyi yapmak konusuna özen göstermek güven oluşturmayı önemseyen liderlerin öncelikleridir.

3) Başkalarına önem verin. Şu sözü duymuşsunuzdur: “İnsanlar ne kadar umursadığınızı bilmeden ne kadar bildiğinizi umursamazlar.” Dünyanın teknik açıdan en donanımlı lideri olabilirsiniz. Ancak savunmanızı indirmez ve insanlarla iletişime geçmez ve ilişki kurmazsanız size güvenmezler çünkü gerçek niyetinizden emin olamazlar. Güven oluşturanlar, liderlik ettikleri insanları önemsediklerini gösterirler, takım üyelerini isimsiz birer işçi olarak görmek yerine bire olarak görürle. İnsanlara önem verdiğinizi göstermenin temeli iletişimdir. Kendiniz ve kurumunuz ile ilgileri paylaşmak, geribildirime açık olmak, ve insanları onların söylediklerinden etkilenmeye açık olarak dinlediğinizi hissettirmek önemli stratejilerden sayılabilir. Güvenilir Liderler, başkalarıyla yakınlık kurmaktan çekinmezler ve çalışanların takıma getirdiği çeşitliliğe değer verirler.

4) Güvenilirliliği sağlamak. Sözlerininin arkasında durmak bir liderde mutlaka olması gereken bir özelliktir. Güvenilirliğiniz, sözlerinizle ilgili organize olmanıza ve onları tutmaya yönelik geliştirdiğiniz yol haritasını uygulayıp uygulamadığınıza bağlıdır. Çalışanlarınız elle tutulur yol haritasını gördüklerinde size daha çok inanacaktır. Güvenilir liderler, kendilerinin ve çalışanlarının hesap verebilirliğini düşünürler.Verdikleri sözleri tutarlar. Bir söz veriyorsanız tutun, yok tutamayacaksanız hiç vermeyin.

Yetkinliğinizi göstermek, dürüst ve açık olmak, başkalarını önemsemek, ve güvenirliliği sağlamak en büyük liderlik uçurumlarından birinden sizi koruyacak- Güveni yıkmak.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir