Teşekkür Etmeyi İhmal Etmeyin

Çalışanlarınıza teşekkür etmek iş yerinde güven oluşturmanın en yalın ve güçlü yollarından biridir. Buna rağmen yeterince yapılmaz.

Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak çalışanlarınıza teşekkür edebilirsiniz.

1. İşten erken çıkmalarına izin verin – Bu her iş ortamında mümkün olmayabilir ancak eğer mümkünse bu tür sürpriz bir yaklaşım onların moral ve iç huzurunu olumlu etkiler.  Bu yaklaşımı, takımıma pek çok kez uyguladım. Özellikle, çok yoğun ve koşuşturmalı bir sürecin bitiminde ve bir tatil dönemine girerken kullanılabilecek bir yöntemdir.  Çalışanlarınıza haftasonuna birkaç saat erkenden başlamaları için fırsat vermeniz onların sıkı çalışmalarını kabul ettiğinizi ve takdir ettiğinizi göstermekte ve iş dışında da bir hayatları olduğunu bildiğinizi ortaya koymaktadır.

2.  Sesli teşekkür mesajı iletin- – Sesli bir biçimde aktarılan bir sözün etkisi büyüktür ve yürekten ilettiğiniz bir mesaj çalışanlarınız üzerinde hayal edebileceğinizden çok daha fazla etki yaratabilir.

3. Birlikte öğle yemeğine çıkın – Takımınızı şık bir restorana götürmeniz ya da büyük bir ofis ziyafeti vermeniz şart değil (tabi maddi olanaklarınız buna izin veriyorsa harika olabilir). Ancak yöneticilik becerilerinizi kullanabilir ve bir kısa öğle yemeği organize edebilirsiniz.  Resmi olmayan bir ortamda yemek insanların birbirleriyle bağ kurmasına ve rahatlamasına olanak sağlar ve siz de bu arada birkaç cümle ile çalışanlarınıza teşekkür etme fırsatı yakalarsınız.

4. Takdirinizi gösteren ufak hediyeler verin – Bir çalışana hatıra niteliğinde bir şey vermek takdirinizin kalıcı bir işaretidir. Her ne kadar bir miktar maliyeti olsa da, yatırım yapmaya değerdir. Tabi burada ufak hediyelerden söz ediyoruz. “Yazacak şeylerin olabilir” notunun iliştirilmiş olduğu bir dolma kalem olabilir.

5. Yöneticinizin bir çalışanınızın performansını farketmesini ve dile getirmesini sağlayın – Yöneticinizin bir çalışanınıza bir e-posta aracılığıyla, telefonla arayarak ya da yanına giderek ortaya koyduğu işten dolayı teşekkür etmesini sağlayabilirsiniz. Yöneticinizin yöneticisi tarafından kabul görmek güzel bir histir. Böylece çalışanınızın performansını farkettiğinizi ve yöneticinizin de bu konu hakkında bilgi sahibi olduğunu göstermiş olursunuz.

6.  Önceden planlanmamış 10 dakikalık bir görüşme yapın– Maliyeti olmayan ya da düşük maliyetli bu tür görüşmelerde iyi iş çıkardıkları için çalışanlarınıza teşekkür edebilirsiniz. Ben bu tür görüşmelerde ufak bir tatlı veririm. Beklenmedik bu toplantılar hoş bir ikramla birleşince yönetici/çalışan ilişkisini tazeler ve enerjisini yükseltir.

7. Fiziksel temas – Bir insana dokunmak minnettarlığınızı ve takdirinizi göstermenin inanılmaz bir güçlü bir yoludur. Bir toplantı sırasında yöneticim masa etrafında tek tek her katılımcının arkasında durmuş ve omuzlarını sıkarak takdirini nedenleriyle birlikte söylemişti. Tuhaf ya da yakışıksız  bir biçimde değil tamamen sevgi ve saygı gösteren bir yaklaşımdı.  Ne yazık ki pek çok lider uygun fiziksel iletişimden çekiniyorlar. Yanlış anlaşılabileceklerini düşünüyorlar.  Elini sıkmak, omzunu sıvazlamak ya da aklınıza gelen ve uygun olabilecek bir başka yolla fiziksel temas kurabilir ve takdirinizi ve minnettarlığınızı gösterebilirsiniz

8. Teşekkür edin – Basit bir teşekkürün hiç yaratıcı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak, yöneticilerinin teşekkür etmek için hiç zaman ayırmadığını söyleyen o kadar çok çalışanla karşılıyorum ki inanamazsınız. “Teşekkür ederim” demek nazik ve saygı içeren bir ifade olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlarınıza önemli ve değerli olduklarını hissettirir; onları önemsediğinizi gösterirsiniz.

9.Bir çalışanın ailesine teşekkür mektubu iletin–  Bir arkadaşım düzenli aralıklarla çalışanlarının eşlerine ve ailesine teşekkür mesajı gönderdiğini söyledi. “Eşinizi/annenizi/babanızı/oğlunuzu/kızınızı/ bizimle paylaştığınızı için teşekkür ederiz. Kendisi takımımızın vazgeçilmez ve çok değerli bir üyesidir ve kendisine minnettarız.” gibi bir içeriğe sahip mesajlar ilettiğinden bahsetti. Bu gerçekten de teşekkür etmenin gçlü bir yolu!

10. El yazınızla yazılmış teşekkür yazısı verin –  Bazı şeylerin modası hiçbir zaman geçmez. Elle yazılmış teşekkür yazıları da bunlardan biridir. E-postalar iyidir, sesli mesajlar daha iyidir ancak elle yazılmış ve üzerinde düşünülmüş teşekkür mesajları en iyisidir. Bu tür gönderiler günümüzün elektronik ve sanal kültüründe artık yok oluyor.  Ancak  zaman alan, üzerinde düşünmeniz gereken ve çaba gösterdiğiniz bu tür mektuplar ve notlar özeldir. Çalışanlarınız bu tür özel mesajlara bir ömür önem verirler.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir